Skóra trądzikowa. Sprawdzone metody redukcji blizn i przebarwień potrądzikowych.

Skóra trądzikowa. Sprawdzone metody redukcji blizn i przebarwień potrądzikowych.

Wbrew powszechnym przekonaniom skóra trądzikowa to problem nie tylko nastolatków. Dotyka osób w różnym wieku, na różnym etapie życia. A do tego może zostawiać po sobie przykre pamiątki – blizny i przebarwienia. Jak nie dopuścić do pojawiania się tych śladów na skórze, jak je skutecznie minimalizować? Odpowiada dr Marta Knoop z kliniki SPOT by Doktor Knopp w Suchym Lesie.

Problematyczna skóra trądzikowa

Skóra trądzikowa to więcej niż problem kosmetyczny. To zmaganie się z codziennością, w której nieustannie poszukuje się skutecznych rozwiązań, walcząc nie tylko o zdrową skórę, ale również o równowagę emocjonalną. Jakie problemy napotykają osoby borykające się z tym rodzajem cery?

Skóra trądzikowa nieestetycznie się błyszczy i jest tłusta w dotyku. Na jej powierzchni pojawiają się zmiany skórne, takie jak poszerzone pory, zaskórniki, grudki i krostki. Osoby z cerą trądzikową zmagają się z częstymi nawrotami stanów zapalnych, problemem z doborem odpowiedniej pielęgnacji, jak również, przez nieestetyczny wygląd skóry, z niską samooceną, brakiem akceptacji i poczuciem wykluczenia. A to niestety w olbrzymim stopniu determinuje ich codzienność.
Cera trądzikowa rozwija się w wyniku zaburzonego funkcjonowania gruczołów łojowych i zwiększonego wydzielania sebum (łoju), który zmienia odczyn pH skóry i zaburza równowagę naturalnej flory bakteryjnej. Do tego dochodzi nieprawidłowe złuszczanie się naskórka i zatykanie ujść gruczołów łojowych, co stanowi idealne warunki do namnażania się bakterii wywołujących stan zapalny, a w skrajnych przypadkach torbiele ropne, które mogą pozostawić blizny i przebarwienia.

Blizny i przebarwienia – pamiątki na skórze trądzikowej

Blizny potrądzikowe są trudne do uniknięcia, ale odpowiednia pielęgnacja skóry odgrywa kluczową rolę w minimalizowaniu ich występowania. Jak zapobiegać powstawaniu takich pamiątek po trądziku?

Może tu pomóc odpowiednia pielęgnacja. Najważniejsze, żeby w miarę możliwości, nie doprowadzić do powstania zmian ropnych, których rozpad, warunkuje właśnie powstawanie blizn potrądzikowych. Czasami konieczne jest włączenie farmakoterapii, jednak podstawą będzie skuteczna, codzienna pielęgnacja cery, jak również odpowiednia dieta oraz unikanie stresu. Poza codziennym stosowaniem, rano i wieczorem, oczyszczającego żelu, pianki, czy płynu micelarnego, tonizowaniu skóry, ważne, aby regularnie złuszczać martwy naskórek. O ile nie ma zmian ropnych, warto taki zabieg wykonać lekkim peelingiem enzymatycznym raz w tygodniu. Zostaną w ten sposób odblokowane pory, usunięte zanieczyszczenia oraz bakterie.

Zabiegi na blizny potrądzikowe i przebarwienia po trądziku

Trądzik to nie tylko walka z wypryskami. Jeśli problem jest naprawdę duży, pozostawia po sobie blizny lub uporczywe przebarwienia. Ich usunięcie to czasem wyzwanie. Na jakie zabiegi można się zgłosić w takich przypadkach?

Medycyna estetyczna oferuje szeroki wachlarz zabiegów, które pomagają w walce z bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi. Terapię zawsze dobieramy indywidualnie dla danego pacjenta, po badaniu lekarskim oraz konsultacji. Generalnie, postępowanie z cerą potrądzikową skupione jest wokół resurfacingu skóry oraz biostymulacji do tworzenia kolagenu i elastyny. Do najskuteczniejszych metod należą: laser ablacyjny CO2, peelingi chemiczne, mikronakłuwanie, często łączone z peelingiem, mezoterapia (np. preparatem z komórkami macierzystymi), mikrodermabrazja, dermabrazja. Najlepiej działają terapie skojarzone, oczywiście pod ścisłą kontrolą lekarza medycyny estetycznej. Warto podkreślić, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii lekarskiej, mające na celu zlikwidowanie konsekwencji po aktywnym trądziku, takich jak blizny czy przebarwienia, znacząco poprawiają samoocenę oraz jakość funkcjonowania moich pacjentów. To przemiana, która często wznosi ich życie na wyższy poziom. Kluczem jest indywidualna, skojarzona terapia pod troskliwą opieką zespołu lekarza medycyny estetycznej i kosmetologa.

Pielęgnacja domowa – o tym pamiętaj, gdy masz skórę trądzikową!

Kluczem do sukcesu w zwalczaniu problemów skóry trądzikowej jest nie tylko terapia medyczna, ale również konsekwentna pielęgnacja domowa. Co warto robić po zagojeniu się trądziku, aby zmniejszyć widoczność przebarwień?

– Jednym z najważniejszych kroków jest stosowanie codziennie kremów z wysokim filtrem SPF. Najlepiej wybrać te o lekkiej konsystencji, które nie zapychają porów. Promieniowanie UV pogarsza wygląd zmian po trądziku oraz predysponuje do przebarwień. Ponadto warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji kosmetyki z kwasami, np. migdałowym, glikolowym, czy azelainowym. Taka pielęgnacja powinna być dostosowana do potrzeb oraz wprowadzana stopniowo. Świetnie się też sprawdzi retinol, który dzięki działaniu złuszczającemu, zmniejsza ilość melaniny w skórze.

Lek. dent. Marta Knopp

Lek. dent. Marta Knopp – dyplomowany lekarz medycyny estetycznej, stomatolog, właścicielka SPOT by Doktor Knopp, Suchy Las

Ta strona używa plików cookies. Aby dowiedzieć się więcej o korzystaniu z plików cookies przez nasz serwis, kliknij w przycisk "WIĘCEJ".