Przeszczep włosów za pomocą robota

Przeszczep włosów za pomocą robota

ARTAS to jedyny na świecie robotyczny system gwarantujący precyzyjny przeszczep włosów. Jego powstanie było możliwe dzięki zrozumieniu istoty utraty włosów i wykorzystaniu sztucznej inteligencji do trwałego rozwiązania tego problemu.

Ponieważ włosy powszechnie uważane są za istotny atrybut urody, ich utrata zazwyczaj wpływa na obniżenie poczucia własnej wartości i pewności siebie. Dlatego poszukujemy sposobów zapobiegania i odwracania łysienia. Jednak większość popularnych metod nie pozwala na trwałe przywrócenie upragnionej gęstości włosów. Naprawdę skuteczna jest jedynie transplantacja, czyli przeszczep włosów.
Łysienie androgenowe to powszechny problem, który dotyczy ponad 1,2 miliarda ludzi na świecie. Obejmuje nie tylko mężczyzn, ale dotyka także kobiety. U panów objawem jest stopniowe łysienie, zaczynające się od czoła i skroni (tzw. zakola). Kolejnym etapem może być łysienie czubka głowy (tzw. tonsura). Z czasem włosy pozostają jedynie po bokach i na potylicy – te rejony są genetycznie odporne na łysienie. Do całkowitego wyłysienia dochodzi rzadko. Często więc mężczyźni, ze względów estetycznych, decydują się na golenie resztek owłosienia.
U kobiet proces rozpoczyna się od poszerzenia przedziałka i istotnego przerzedzenia włosów na przedzie i czubku głowy, ale linia włosów zazwyczaj nie cofa się. Ten typ łysienia, określany mianem „kobiecego”, pojawia się także u mężczyzn.

Typy łysienia

Przeszczep włosów – tradycja

Pierwszą próbę chirurgicznego przeszczepienia włosów podjęto już 1822 roku, ale dopiero w latach 50. XX wieku zaczęto unowocześniać tę metodę. Jej rewolucyjny rozwój rozpoczął się przed kilkunastoma laty.
Istnieją dwie podstawowe metody przeszczepu włosów.
Follicular Unit Transplantation (FUT), zwana także STRIP – lekarz wykonuje nacięcie z tyłu głowy pacjenta (obszar genetycznie odporny na wypadanie włosów) i wycina pasek owłosionej skóry, zszywając ranę. Następnie specjaliści pobierają z niego mieszki włosowe i ręcznie wszczepiają je w okolicy łysienia. Zabieg ten pozostawia trwałą, liniową bliznę na potylicy. Skutkiem ubocznym jest możliwość odczuwania drętwienia skóry głowy, mrowienia, napięcia, a nawet bólu.
Follicular Unit Extraction (FUE) – lekarz używa specjalnych narzędzi do pobierania mieszków włosowych (tzw. graftów) i następnie implantuje je w miejsce łysienia. Ponieważ jest to technika ręczna, bywa uciążliwa i wymagająca, bo opiera się na koordynacji ruchów ręka-oko lekarza i jego zdolności do wykonania tysięcy pobrań–wszczepień podczas jednej operacji. Zaletą tej metody jest możliwość pobierania włosów także z innych niż głowa okolic ciała – np. torsu czy podbrzusza.
Odmianą FUE jest S.A.F.E.R. – Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation. W zależności od wariantu polega na automatyzacji procesu pobierania i implantacji poszczególnych mieszków włosowych. W trakcie zabiegu specjalne urządzenie wycina i zasysa pojedyncze zespoły mieszków włosowych (grafty) i w następnym etapie wprowadza je do przygotowanych w skórze otworów.

Przeszczep włosów – nowoczesność

Tę metodę wykorzystuje system ARTAS, który przeniósł problematykę przeszczepów w inny niż dotychczasowe wymiar.
ARTAS iX został opracowany z przez lekarzy i naukowców od lat zajmujących się transplantacją włosów. Jego głównym twórcą jest wynalazca systemu robotycznego stosowanego w medycynie – da Vinci. Wykorzystuje najnowocześniejszą technologię do wspomagania lekarzy w trudnych, powtarzalnych i precyzyjnych ruchach oraz podejmowaniu decyzji które mieszki włosowe powinny być przeszczepione z największa korzyścią dla pacjenta. Redukuje to ryzyko ludzkiego błędu. To sprawdzone klinicznie, zaaprobowane przez FDA, rozwiązanie, które zapewnia trwały, naturalny rezultat przeszczepu włosów bez szwów, liniowych bliznowaceń i zapobiega uszkodzeniu istniejących już w obszarze łysienia włosów.

ARTAS iX

Precyzyjny przeszczep włosów

Robotic harvesting jest unikatową metodą poboru mieszków włosowych. Algorytmy sztucznej inteligencji identyfikują najlepsze do zbioru włosy, co nie tylko zapewnia ich wysoką przeżywalność po przeszczepie, ale także pozwala zachować estetyczny wygląd obszaru poboru.
Robot medyczny jest w stanie pobrać nawet do 1 000 mieszków włosowych w ciągu godziny i wykonać do 2 000 wszczepień.

Przeszczep włosów – trwały, naturalny wygląd

Robot nie tylko dokonuje inteligentnego zbioru mieszków włosowych, ale także omija i chroni zdrowe włosy podczas implantacji. Właściwe umieszczenie nowych mieszków jest niezbędne by uzyskać naturalny wygląd i pożądany, trwały efekt.
Precyzyjny proces pobierania i implantacji sprawia, że procedura ta jest praktycznie niewykrywalna dla osób postronnych.
System do rekonstrukcji włosów ARTAS iX został zaprojektowany z myślą o pacjentach i lekarzach. Pacjenci mogą spodziewać się doskonałych, klinicznie potwierdzonych efektów bez skutków ubocznych i długiej rekonwalescencji, a lekarze – komfortu pracy i satysfakcji z perfekcyjnie przeprowadzonego zabiegu.
To doskonała alternatywa dla tych, którzy chcą trwale rozwiązać problem łysienia, ale do tej pory obawiali się przeszczepu włosów z obawy przed inwazyjnością i niepewnością tradycyjnych metod.

Źródło: UiM 21

Ta strona używa plików cookies. Aby dowiedzieć się więcej o korzystaniu z plików cookies przez nasz serwis, kliknij w przycisk "WIĘCEJ".