Zmiany naczyniowe. Innowacja w leczeniu

Zmiany naczyniowe
Coraz więcej pacjentów zgłasza się z estetycznymi i funkcjonalnymi problemami wynikającymi ze zmian naczyniowych w obrębie skóry. Rośnie także liczba zmian pigmentacyjnych. Skutecznym wsparciem leczenia może tu być multiplatforma Nordlys, produkowana przez amerykańską markę Candela Medical.

Lek. Paulina Pala
Zmiany naczyniowe na skórze obejmują szeroki zakres chorób związanych z naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi. Występują niemal na każdej części ciała, najczęściej jednak pojawiają się na twarzy oraz nogach.
Mogą pojawić się już po urodzeniu, jako zmiany wrodzone lub dziedziczne, mogą też ujawnić się w wieku późniejszym. Zmiany naczyniowe, oprócz wywoływania problemów natury estetycznej, w niektórych przypadkach wpływają na poprawne funkcjonowanie chorego.

Zmiany naczyniowe – populacyjna pandemia

Zmiany naczyniowe skóry, takie jak: żylaki, teleangiektazje, trądzik różowaty, zmiany typu plamy rozlanego wina (PWS) i naczyniaki, są bardzo popularne w populacji. W samych tylko Stanach Zjednoczonych każdego roku rodzi się ponad 40 tysięcy dzieci z wrodzonymi zmianami i malformacjami naczyniowymi, a trądzik różowaty dotyka około 16 milionów osób. Właśnie dlatego leczenie zmian naczyniowych jest tak bardzo popularne – to jeden z najczęściej wyszukiwanych zabiegów z zakresu dermatologii estetycznej.

Zalety IPL w leczeniu zmian naczyniowych

Urządzenia IPL, ze względu na ich nieinwazyjne działanie, są często wykorzystywane w leczeniu schorzeń dermatologicznych, zwłaszcza w przypadku zmian naczyniowych.
Mechanizm działania IPL polega na absorpcji energii świetlnej o określonej długości fali przez wewnątrznaczyniową hemoglobinę, co prowadzi do ogrzania i zniszczenia nieprawidłowych naczyń krwionośnych, przy minimalnym ryzyku ewentualnego uszkodzenia innych struktur skórnych.
Podczas gdy lasery emitują pojedynczą długość fali, IPL wykorzystuje błyski lamp emitujących szerokie, ciągłe spektrum światła o długości od 400 do 1400 nm. Dzięki zastosowaniu optycznych filtrów odcinających, krótsze i dłuższe części widma są blokowane. Zastosowanie różnych filtrów pozwala uzyskać selektywną reakcję z hemoglobiną, melaniną i wodą tkankową – w różnym stopniu i na różnych głębokościach tkanki. Dzięki temu możemy leczyć wiele schorzeń dermatologicznych, występujących w różnych typach skóry.
Zakres długości fali IPL, który obejmuje więcej niż jeden szczyt absorpcji hemoglobiny, a także jego zwiększona powierzchnia działania, sprawiają, że jest to idealna metoda leczenia zaburzeń i zmian naczyniowych.

Przed / Po, 3 zabiegi, Ellipse-SWT-aplikator-VL-555-i-3-PR-530

Nowatorstwo Nordlys

Większość urządzeń IPL opiera swoje działanie na falach o długości do 1200 nm, a nawet 1400 nm. Tak wysoki zakres fal może mieć potencjalnie szkodliwe działanie na tkanki. Platforma Nordlys, przeznaczona do wielu zastosowań zabiegowych, posiada minimalizującą ryzyko technologię selektywnego pasma fal (SWT) IPL, pozwalającą na wykorzystywanie tylko długości fal o korzystnym działaniu leczniczym, blokującą jednocześnie szkodliwe działanie fal powyżej 950 nm.
Zastosowano tu osiem końcówek SWT, z górnymi zakresami długości fal odcinających na poziomach 720 nm, 750 nm lub 950 nm, czyli znacznie poniżej poziomu systemu światła szerokopasmowego IPL. Te zakresy długości fal mają wysoką absorpcję w melaninie, hemoglobinie i oksyhemoglobinie, co pozwala na precyzyjne wykorzystywanie energii w terapii schorzeń naczyniowych, takich jak trądzik różowaty, teleangiektazje i PWS.
Kolejnym czynnikiem, oprócz wyboru długości fali, który wpływa na sukces leczenia zmian naczynowych jest szerokość impulsu, tj. czas trwania. Bardzo krótkie impulsy sprawdzą się optymalnie do usuwania siatki drobnych naczyń związanych z trądzikiem różowatym. Warto zauważyć, że szerokość impulsów tradycyjnych systemów IPL jest zbyt długa, aby osiągnąć koagulację mniejszych zmian naczyniowych.
System Nordlys dostarcza rzeczywiste submilisekundowe impulsy światła (już od 0,5 ms), o wysokiej energii, które wykorzystywane są przez pulsacyjne lasery barwnikowe (PDL) do leczenia bardzo cienkich naczyń.

Przed / Po, 1 zabieg, Ellipse-SWT-aplikator-VL-555

Laser do leczenia głębszych zmian naczyniowych

Podczas gdy wiele mniejszych naczyń na twarzy dobrze reaguje na leczenie metodą SWT, większe naczynia są często położone zbyt głęboko, aby tą metodą uzyskać optymalne wyniki. Mogą być one także zlokalizowane na skrzydełkach nosa lub jego czubku, gdzie trudno jest przeprowadzić pełne leczenie. Do leczenia trudniejszych, głębszych zmian naczyniowych lub naczyń na nogach (o średnicy od 0,1 mm do 3 mm), system Nordlys oferuje długoimpulsowy laser Nd:YAG 1064 nm.
Wytwarza on światło o długości fali 1064 nm, które wnika głęboko w skórę i pozwala na leczenie większych i głęboko umiejscowionych żył na nogach. Laser Nd:YAG  leczy również PWS, teleangiektazje, naczyniaki i inne zmiany naczyniowe.
Na platformie Nordlys dostępne są także dwa frakcyjne nieablacyjne lasery do resurfacingu skóry (Frax 1550™ i Frax 1940™). Mamy tu więc aż pięć aplikatorów: SWT i Nd:YAG 1064 nm, które posiadają znak CE w zakresie leczenia schorzeń naczyniowych.

Skuteczna uniwersalność

U wielu naszych pacjentów występują zarówno drobne defekty skóry, zaburzenia pigmentacji, jak i problemy naczyniowe. Dzięki swojej unikalności – technologii SWT, nieablacyjnym głowicom frakcyjnym do płytkiego i głębokiego resurfacingu, oraz laserem Nd:YAG do usuwania głębszych naczyń – system Nordlys jest w stanie skutecznie zająć się tymi wszystkimi problemami.
Urządzenie automatycznie oblicza odpowiednie ustawienie energii, wielkość plamki oraz czas trwania impulsu na podstawie wielkości (grubości) i koloru (niebieski/czerwony) naczynia. Ciągły strumień chłodnego, wilgotnego powietrza, SoftCool™, jest zintegrowany z głowicą Nd:YAG i automatycznie uruchamia się na początku zabiegu, aby zapewnić pacjentowi jak najwyższy komfort.
System Nordlys to unikalnie wyposażona, skuteczna i wydajna platforma leczenia chorób naczyniowych, jak również cenne narzędzie do rozwiązywania typowych problemów z pigmentacją, usuwania włosów, a nawet problemów podologicznych dotyczących paznokci (np. grzybica paznokci).
Dr Paulina PalaLek. Paulina Pala – absolwentka ŚUM, w trakcie specjalizacji z otolaryngologii. Współwłaścicielka Gabinetów Dermatologii Estetycznej, Laserowej i Dermatochirurgii Juwena w Katowicach i Bielsku-Białej.
Nordlys
Multiplatforma laserowa Nordlys, produkowana przez amerykańską markę Candela Medical, to jedyny dostępny na rynku system posiadający wąskopasmową technologię IPL (SWT – Selective Wavelength Technology) oraz dwie nieablacyjne, frakcyjne głowice laserowe. 
W połączeniu z potężnym laserem Nd:YAG technologie te tworzą elastyczną, bardzo bezpieczną platformę, z 22 wskazaniami – od terapii przebarwień i zmian naczyniowych, po trwałą redukcję owłosienia, zarówno jaśniejszych, jak i ciemniejszych fototypów.
Ta strona używa plików cookies. Aby dowiedzieć się więcej o korzystaniu z plików cookies przez nasz serwis, kliknij w przycisk "WIĘCEJ".