Proktologia. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej

Współczesna medycyna estetyczna skupia się na tym, co widzimy. Powszechnie znany jest jej zbawienny wpływ na dobre samopoczucie oraz podniesienie samooceny. Tym, czego nie widać, a co najbardziej wstydliwe i intymne, zajmuje się ginekologia oraz urologia estetyczna. Teraz po procedury lekarskie z zakresu medycyny estetycznej sięga także proktologia.

Lek. Jakub Krystian

W dobie rosnącej świadomości społecznej w kwestii zdrowia, a także seksualności, pacjenci poszukują pomocy i rozwiązania swoich problemów także w dziedzinie właściwej dla proktologii, zajmującej się schorzeniami jelita grubego i odbytu. Zabiegi te, uznawane do niedawna za dość wstydliwe, dzisiaj nie stanowią już takiego tabu, niezależnie od orientacji seksualnej.
Proktologia estetyczna stanowi pomost między medycyną estetyczną a chirurgią, ukierunkowując swoje działania na okolicę okołoodbytniczą i kanał odbytu. Zabiegi te znacznie poprawiają komfort życia, a często umożliwiają po prostu powrót do normalnego funkcjonowania. 

Proktologia estetyczna – nowe podejście terapeutyczne

Jako proktolog, znając powagę problemów oraz będąc świadomym ograniczeń „standardowej” chirurgii zdecydowałem się na zmianę podejścia do dotychczasowego leczenia, poszerzenie mojej wiedzy i znalezienie nowych, skutecznych rozwiązań, które spełnią wymogi sfrustrowanych i zawstydzonych pacjentów.
Ukończenie szkolenia w Międzynarodowym Centrum Kształcenia Medycyny Anti-Aging skłoniło mnie do refleksji, które w istotny sposób wpłynęły na stosowany przeze mnie proces leczniczy. Wiedza i doświadczenie zdobyte w toku kształcenia, oprócz możliwości wykonywania zabiegów medycyny estetycznej, stanowią rodzaj „wytrychu” oraz pomostu, dzięki któremu świadomie i z bardzo dużym powodzeniem stosuję metody „standardowej” medycyny estetycznej w leczeniu schorzeń proktologicznych.

Lepsze wyniki i rokowania

Leczenie schorzeń okolicy anorektalnej i kanału odbytu jest dla pacjentów niezwykle wstydliwe, przykre i bolesne. Dlatego ograniczenie czasu trwania rekonwalescencji po zabiegach oraz wykonywanie ich (w miarę możliwości) w warunkach ambulatoryjnych, pozwalających na większą intymność, w istotny sposób przekłada się na osiągniecie znacznie lepszych wyników końcowych. 
Mimo niewielkiego obszaru działań, spektrum chorób okolicy anorektalnej i kanału odbytu jest bardzo szerokie. Nie należy jednak zapominać o wyczerpującej diagnostyce wstępnej jako kluczowej w kontekście wykrycia wczesnej postaci choroby nowotworowej. Dopiero należyta kwalifikacja i wdrożenie odpowiednich procedur stosowanych w medycynie estetycznej daje spektakularne efekty.
Proktologia estetyczna
Problemy proktologiczne zazwyczaj stanowią tabu z uwagi na ich intymny charakter.

Proktologia – długa lista schorzeń

Do najczęstszych schorzeń i problemów, z którymi zgłaszają się pacjenci należą: guzki krwawnicze odbytu (hemoroidy), przewlekłe zespoły bólowe w przebiegu m.in. szczeliny odbytu, permanentnego i niedostatecznego utrzymania higieny w przebiegu przerostu fałdów anodermalnych, nietrzymania gazów i stolca, wypadania odbytnicy oraz infekcji wirusem HPV (kłykciny kończyste).
Odmienny i bardzo złożony problem stanowią dysfunkcje i osłabienie aparatu zwieraczowego w przebiegu permanentnych penetracji analnych, jak również tych będących wynikiem urazu poporodowego. Kobiety w wieku rozrodczym są najliczniejszą grupą pacjentów poszukujących pomocy w przypadku tego typu zaburzeń. Nie należy również zapominać o pacjentach o innej niż heteroseksualna orientacji, którzy niestety niejednokrotnie są piętnowani i niezrozumiani, przez co pozostają ze swymi dolegliwościami zupełnie sami.

Arsenał medycyny estetycznej

Jak najbardziej zasadne i udowodnione naukowo działanie rewitalizujace i naprawcze posiadają autologiczne produkty krwiopochodne (osocze, fibryna). Z sukcesem wykorzystuję tego typu rozwiązania między innymi w leczeniu przewlekłych ran i przetok okołoodbitniczych, szczeliny odbytu. Traktuję je również jako obowiązkową procedurę po zabiegach laserowych, które wykonuję już rutynowo. Przyczynia się to do znacznego przyspieszenia gojenia oraz uśmierzenia dolegliwości bólowych.
Powszechnie znana i używana w estetyce toksyna botulinowa również znajduje zastosowanie w proktologii estetycznej, stanowiąc jedną z uzupełniających metod leczenia szczelin odbytu oraz podstawę przy pracy z bliznami.
Środki wypełniające (ang. bulking agents) stanowią z kolei lustrzane odbicie substancji używanych do wolumetrii w obrębie twarzy (m.in. kwas hialuronowy). Niekiedy stanowią alternatywę bądź uzupełnienie zabiegów naprawczych aparatu zwieraczowego. Ich pozytywne działanie w zmniejszeniu bądź wyeliminowaniu objawów nietrzymania gazów i stolca jest podkreślane w badaniach naukowych.
Nowoczesne technologie i urządzenia (np. lasery, plazma) znacznie ułatwiają przebieg zabiegów (np. ablacja guzków krwawniczych, zatoki włosowej, przetok okołoodbytniczych, usuwanie kłykcin kończystych), z uwagi na znikome krwawienie oraz możliwość wykonania ich w znieczuleniu miejscowym, bez konieczności hospitalizacji. Innym przykładem jest zastosowanie radiofrekwencji jako elementu wspomagającego przebudowę oraz wzmacniającego aparat zwieraczowy.

Zdrowie to nie widzimisię

Problemy proktologiczne niestety w większości przypadków stanowią temat tabu z uwagi na niezwykle intymny ich charakter oraz niczym nieuzasadniony lęk. Odnoszę wrażenie, że największy kłopot stanowi kwestia mentalności naszego społeczeństwa. Najgorszy jest jednak fakt zaniedbania objawów alarmujących, mogących występować w przebiegu choroby nowotworowej, które nie zawsze są jasne i klarowne.
Piękno to również zdrowie. Pamiętajmy o tym, zanim proces dbania o okolice intymne nazwiemy „widzimisię”.

Lek. Jakub Krystian – absolwent i wykładowca UM w Łodzi, chirurg, proktolog. Wykorzystuje metody medycyny estetycznej w leczeniu schorzeń dolnego odcinka układu pokarmowego.
Ta strona używa plików cookies. Aby dowiedzieć się więcej o korzystaniu z plików cookies przez nasz serwis, kliknij w przycisk "WIĘCEJ".